Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, her yıl dünya genelinde milyonlarca kez geçekleştirilen, en yaygın diş hekimliği uygulamalarından biridir. Bu basit tedavi doğal dişlerinizi kurtarabilir ve implant ya da köprü gibi tedavilere duyulacak ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Kanal tedavisi, dişlerinizin merkezinde bulunan dental pulpanın temizlenmesini gerektirir. Pulpa, dişin oluşmasına yardımcı olan, kan damarları ve sinirlerden oluşan bir yapıdır. Dişe gelen travma, derin çürükler, çatlaklar ya da tekrarlayan diş tedavileri, pulpanın enfeksiyonuna yol açabilir. Pulpada oluşan bir enfeksiyon ya da iltihap, dişlerde ve dişetinde ağrı, dişlerde renk değişikliği, ısıya duyarlılık yada belirgin bir şişlik gibi belirtilerle kendini gösterir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Bu sorunlardan herhangi birini ya da birkaçını yaşarsanız, dişhekiminiz büyük olasılıkla hastalıklı pupayı temizlemek için size kanal tedavisi önerecektir. Yaralanmış pulpa çıkarılır, dişler içindeki kanallar tam olarak temizlenir, dezenfekte edilir ve doldurulur. Tedavinin başlangıcında, işlem sırasında rahatsızlık hissetmemeniz için genellikle lokal anestezi uygulanır ve dişin hastalık durumuna göre tedavi bir yada birkaç seansta tamamlanabilir. Tedavinin süresi, dişin ağızdaki konumu, anatomisi ve kanal sayısı gibi faktörlere bağlıdır. Böyle bir tedavinin özellikle uzman bir hekim tarafından uygulanması durumunda, vakaların yaklaşık %95’inde başarıya ulaşılır. Eğer dişinizdeki sorun kanal tedavisi ile çözülemeyecek ise, tedavi sırasında ya da sonrasında başarıyı engelleyecek bir problem/komplikasyon görülürse size bilgi verilecektir. Tedaviden sonra araba kullanmanızda bir sıkınca oluşmaz ve hızlı bir şeklide günlük rutininize dönebilirsiniz.

Kanal tedavisinin fiyatı nedir?

Kanal tedavisinin fiyatı, etkilenen dişteki hasarın boyutuna ve hangi dişin etkilendiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genel olarak endodontik tedavi, alternatifi olan, dişin çekilmesi ve yerine köprü veya implant uygulanmansı gibi yapay tedavilere kıyasla çok daha düşük maliyetlere yol açar.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavisinden sonra dişimde renk değişikliği olacak mı?
Kanal tedavili dişinizin renginde bir değişiklik olmamalıdır. Daha eski materyaller ve tekniklere kıyasla, güncel materyallerin ve tekniklerin ve bunların doğru kullanımı ile dişinizin renginde bir bozulma olmaz.
Kanal tedavisi sırasında ağrı duyar mıyım?
Kanal tedavisi, ağrılı bir işlem olarak bilinir. Fakat doğru anestezik materyaller ve modern teknikler ile işlem tamamen ağrısız gerçekleştirilebilir. Tedavinin ilerlemesi ile ağrı hissi oluşmaya başlarsa, ilave anestezi tedbirleri ile tedavi yine ağrısız olarak bitirilebilir.
Kanal tedavisinin ömrü ne kadardır?
Kanal tedavisinin amacı, kök kanalına girerek probleme yol açan mikroorganizmaların oradan uzaklaştırılması ve kanallara tekrar girişlerinin engellenmesidir. Bu hedefin tam olarak başarıldığı dişlerin, doğru bir restorasyonla tamamlandıktan sonra, ağızdaki sağlıklı dişler kadar ömürlerinin olması beklenir. İyi yapılmış bir kanal tedavisine sahip olan çok sayıda diş hayat boyu dayanabilir. Bazı vakalarda standart kanal tedavisi ile diş kökünün uç kısmındaki mikroorganizmalar tam olarak temizlenemeyebilir. Böyle durumlarda endodontik cerrahi işlemi dişi korumak için iyi bir tedavi seçeneği olabilir.
İmplant kanal tedavisinden daha iyi bir seçenek mi?
Doğal dişinizi korumak, eğer mümkünse, daima en iyi seçenektir. Yapay olan hiçbir şey, doğal bir dişin görünümünü ve işlevini tam olarak yerine getiremez. En gelişmiş implant ya da köprü tedavileri bile doğal dişin yerini tutamaz. Bu nedenle kanal tedavisini bir seçenek olarak değerlendirmek gereklidir. Endodontik tedavi yüksek başarı oranına sahiptir ve kanal tedavisi yapılan çok sayıda diş ömür boyu dayanabilir. Çekilen bir dişin yerine köprü ya da implant ile tedavi yapmak hem daha fazla zaman gerektirir hem de komşu dişlere ve destek dokulara daha fazla işlem yapılmasına neden olabilir. Bir dişin çekilmesine özellikle bir endodonti uzmanı tarafından karar verildikten sonra implant iyi bir tedavi alternatifi olabilir.